Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Najważniejsze informacje w temacie bruksizmu

Najważniejsze wiadomości na temat bruksizmu podane są na witrynie internetowej poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Schorzenie to dotyka o wiele większą część ludności, a więc ważne jest to, by poznać przyczynę bruksizmu i głównie mieć wiedzę, że jest ona powiązana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie o charakterze czynnościowym, charakteryzujące się zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów w trakcie dnia albo zwykle w nocy. Powoduje to tarcie pomiędzy zębami i w rezultacie, ich zużywanie się.

Bruksizm nad wyraz często pojawia się u dzieci, redukując częstotliwość pojawiania się w wieku dojrzewania. Na witrynie poradni opublikowane są dokładne objawy bruksizmu, tak samo u dzieci, jak i u dorosłych. Na tej przesłance można dochodzić do wniosku, czy zgrzytanie zębami de facto wiąże się z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, że kiedy faktycznie dochodzi do częściej pojawiającego się niż zwykle zgrzytania zębami, to najważniejsze jest by zareagować natychmiastowo i prędko wybrać się do dentysty. Kiedy będzie to niezbędne, można również skierować się do psychologa.

Jest to wskazane szczególnie wtedy, kiedy pacjent będzie zmagać się z silną sytuacją wywołującą stres. Wiele osób po jakimś czasie będzie odczuwać skutki zgrzytania zębami. Nie zawsze od razu ktoś orientuje się, iż ma taki kłopot. Niestety bruksizm może doprowadzić do: ścierania się zębów, uszkodzenia szkliwa, ukruszenia zębów, odczuć bólowych w skroni, czy sztywności mięśni twarzy. Chory zmagający się z bruksizmem ma także większe kłopoty z zachowaniem wysokiej jakości snu w nocy, czyli może się u niego rozwijać brak snu.

Leczenie bruksizmu w głównym stopniu bazuje na hamowaniu negatywnych rezultatów. Poza leczeniem stomatologicznym, bazującym na zakładaniu specjalnej szyny, wdrożone może zostać leczenie u psychologa. W niektórych sytuacjach jest także podawana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co zmniejsza rezultaty napięcia żuchwy. Kiedy chory trafi do psychologa, to w głównej mierze wypracowane zostają sposoby, umożliwiające efektywniejsze zarządzanie stresem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz