Zabawki interaktywne dla dzieci. Jaką zabawkę wybrać dla niemowlaka, a jaką dla 2 i 3latka?

0
38
zabawki interaktywne dla dzieci - wildstory.pl

Codzienna zabawa to nieodłączny element bycia dzieckiem. Sprawia ona wielka radość i dostarcza niebywałej rozrywki. Jednak jest to również idealna sytuacja do nauki poprzez zabawę.

Jednak uczenie przez zabawę to domena nie tylko zabawek edukacyjnych. Podobne właściwości mają też zabawki interaktywne, które mogą nauczyć dziecka nowego słownictwa (w tym podstawowych zwrotów w językach obcych), piosenek czy prawidłowego nazewnictwa rzeczy.

Różnica między zabawkami edukacyjnymi, a interaktywnymi polega na tym, że zabawki tego drugiego rodzaju wymagają pełnego zaangażowania dziecka. Ze strony zabawki nie będzie bowiem żadnej reakcji bez działania dziecka. Działaniem tym może być chociażby naciśnięcie odpowiedniego klawisza.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czym dokładnie są zabawki interaktywne, jakie z nich wybrać, a jakich lepiej unikać to czytajcie dalej.

Czym są zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne to zabawki, które nie tylko motywują dziecko do czynnego udziału i zaangażowania się w zabawę, ale wręcz tego wymagają. Bez odpowiedniej reakcji dziecka jaką może być wciśnięcie przycisku czy odpowiednia komenda głosowa, zabawka po prostu nie będzie działać.

Warto zaznaczyć, że zabawka elektroniczna nie jest jednocześnie zabawką interaktywną. Nie należy, więc utożsamiać każdej zabawki działającej na baterie z zabawkami tego rodzaju.

Zabawki interaktywne mogą wydawać określone dźwięki, wypowiadać pewne zwroty, grać piosenki czy pokazywać różne kształty przy użyciu projektorów świetlnych.

zabawki interaktywne dla dzieci - wildstory.pl
Jakiego rodzaju zabawki interaktywne najbardziej podobają się dzieciom?

Jakie zabawki interaktywne są najpopularniejsze i najbardziej lubiane przez dzieci?

Zabawki interaktywne to coś co uwielbia zdecydowana większość dzieci. Do najpopularniejszych tego typu zabawek należą drewniane oraz plastikowe sortery mówiące nazwy kształtów przy wrzucaniu odpowiednich klocków.

Młodsze dzieci uwielbiają z kolei wszelkiego rodzaju zabawki wydające dźwięki i melodyjki, jednak równie dużym wzięciem cieszą się maskotki interaktywne, które reagują na dotyk dziecka bądź przyciśnięcie łapki lub brzuszka.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki interaktywne dla dzieci?

Gdy wybieramy zabawkę interaktywną dla dziecka powinniśmy zwrócić należytą uwagę na kilka kwestii.

Należą do nich:

  • oznaczenia wiekowe – oznaczenie to mówi nam dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest dana zabawka, informację tę znajdziemy na opakowaniu w postaci cyfry z plusem lub znaku graficznego,
  • skład zabawki – powinien być jawny, ponieważ będziemy mogli sprawdzić czy zabawka nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia dziecka,
  • funkcje – warto się nimi zainteresować, aby nie powielać zabawek mających podobne lub nawet dokładnie te same funkcje, melodie czy słowa,
  • bezpieczeństwo – o produkcie bezpiecznym dla dziecka oraz o tym, że jest to produkt najwyższej jakości świadczyć będzie obecność odpowiednich atestów i certyfikatów, wśród nich mile widziane będą certyfikaty takie jak certyfikat CE, certyfikat Instytutu Matki i Dziecka czy certyfikat Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

Dodatkowo, zainteresujmy się też natężeniem dźwięku jaki jest generowany przez zabawkę interaktywną.

Jeśli mamy, więc możliwość to sprawdźmy tę informację na opakowaniu zabawki lub po prostu poprośmy o uruchomienie zabawki pracownika sklepu. Możliwe, że będzie taka opcja jeśli jakaś zabawka jest zabawką wystawową czy pokazową.

zabawki interaktywne dla dzieci - wildstory.pl
Ftalany, BPA i PAK – co jeszcze nie powinno znaleźć się w składzie zabawek interaktywnych dla dzieci i dlaczego?

Z jakich zabawek interaktywnych lepiej zrezygnować?

W niektórych przypadkach lepiej zrezygnować z zakupu zabawek interaktywnych. Jeśli nie jesteśmy pewni z jakiego źródła pochodzi zabawka bądź jaki jest jej skład najlepszym co będziemy mogli wtedy zrobić dla zdrowia naszego dziecka to jej nie wybrać.

Zdarza się, że niecertyfikowane zabawki zawierają szkodliwe dla ludzi substancje.

Wśród substancji tych możemy znaleźć:

  • ftalany – mogą uczulić dziecko, najczęściej stosowane są do produkcji  niecertyfikowanych zabawek dla dzieci poniżej 3 roku życia,
  • policykliczne węglowodory aromatyczne – w skrócie PAK, substancja ta wykazuje działanie rakotwórcze,
  • barwniki azowe- co prawda badania w kwestii ich szkodliwości nie są jednoznaczne, jednak bezpieczniej jest je traktować jako substancje potencjalnie niebezpieczne,
  • formaldehyd – a także jego pochodne, mogą uczulać, w przypadku regularnego kontaktu z tą substancją jej skutki mogą okazać się rakotwórcze,
  • związki organiczne cyny – są to substancje toksyczne mające negatywny wpływ na układ hormonalny i jego funkcjonowanie,
  • bisfenol A – w skrócie BPA, jest on jedną z najbardziej szkodliwych substancji w naszym zestawieniu, podobnie jak związki cyny tak i bisfenol ma negatywny wpływ na układ hormonalny, może powodować choroby metaboliczne oraz zaburzenia w rozwoju dziecka, więcej o szkodliwości tej substancji możecie przeczytać tutaj.

To właśnie dlatego, tak ważnym aspektem jest posiadanie przez zabawkę odpowiednich atestów i certyfikatów poświadczających bezpieczeństwo.

Jakie są wady i zalety zabawek interaktywnych?

Zabawki interaktywne to często również zabawki edukacyjne. Z tego powodu posiadają one możliwość uczenia dziecka poprzez zabawę. Jest to ich niewątpliwa zaleta, która sprawia, że zabawki tego typu cieszą się uznaniem nie tylko wśród rodziców, ale także wśród dzieci, którym dostarczana jest rozrywka.

Odpowiednio dobrana i dostosowana do wieku i zainteresowań dziecka zabawka zajmie je na długi czas, a nam rodzicom, pozwoli złapać chwilę oddechu i wytchnienia.

Niestety, niektóre z zabawek interaktywnych wydają dźwięki, które przy dłuższym czasie słuchania stają się denerwujące dla rodziców. Jeśli jednak zabawka posiada możliwość regulowania głośności (co zdecydowanie będzie atutem) to skorzystajmy z tego i dostosujmy głośność zabawki, aby nie przeszkadzała ona innym domownikom.

Jaką zabawkę interaktywną wybrać?

Najlepszym momentem na wprowadzenie zabawek interaktywnych innych niż karuzela czy mata, jest około 6 miesiąc życia niemowlęcia. To właśnie w tym wieku dzieci zaczynają trenować zdolności takie jak trzymanie przedmiotów, w pełni kontrolowane zaciskanie piąstek czy potrząsanie trzymanymi w uścisku rzeczami.

Z tego powodu dobrze sprawdzą się maskotki interaktywne, które nawet wypuszczone z ręki nie narobią hałasu, nie uszkodzą się, a co najważniejsze nie wyrządzą krzywdy dziecku.

Jeśli wybieramy zabawkę interaktywną dla 2 czy 3 latka zastanówmy się nad bardziej rozbudowanymi, a co za tym idzie, nieco bardziej skomplikowanymi zabawkami interaktywnymi, które zmotywują dziecko do działania, a przy tym będą uczyć poprzez zabawę i wchodzenie w interakcję z nim.

zabawki interaktywne dla dzieci - wildstory.pl
Ile kosztują zabawki interaktywne? Gdzie możemy je kupić?

Opinie

Ostateczny wybór zabawki oraz to czy przypadnie ona dziecku do gustu zależy od jego upodobań i w dominującej mierze jest kwestią indywidualną. Jednak nie tylko gust i zainteresowania dziecka mają znaczenie, ale również jego wiek.

Zdaniem rodziców, noworodkom najbardziej podobają się karuzele montowane nad łóżeczkiem. Stanowią one bowiem niebagatelną rozrywkę dla małego dziecka, gdy otworzy ono oczka i może podążać wzrokiem za obracającymi się zabawkami.

Dzieci do pierwszego roku życia powinny być zadowolone z maty edukacyjno – interaktywnej. Z kolei dla dzieci, które skończyły już roczek do gustu przypaść powinien stolik edukacyjny, który wbrew swojej nazwie posiada również elementy świadczące o byciu zabawką interaktywną.

Producenci

Do producentów zabawek interaktywnych należą firmy takie jak Adamigo, Alexander, Artyk, BamBam, BanBao, Bard, Beppe, Bigjigs, Bright Starts, Brimarex, Chicco, Classic World, Clementoni, Cobi, CzuCzu, Djeco, Dromader, Dumel Discovery, Ecotoys, Eichhorn, Epee, Fisher Price, Goki, Hape, Hasbro, Janod, Lelin, MalPlay, Melissa and Doug, Milly Mally, Nerf, Simba, Skip Hop, Smily Play, Smoby, Tiny Love, TM Toys, Tomy, Trefl, Viga, vTech, Wader, Woodyland czy Zoch Verlog.

Ceny

Koszt zabawki interaktywnej zależy od dokładnego rodzaju zabawki, jej zaawansowania technicznego czy ilości elementów z jakich się ona składa. Ceny zabawek interaktywnych oscylują w granicach od około 10 złotych do około 300 złotych.

Zobaczcie propozycje zabawek interaktywnych dla niemowląt:

Co sądzicie o zabawkach interaktywnych?

Dajcie znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here