Jak bawić się z dwulatkiem?

0
50
jak bawić się z dwulatkiem - wildstory.pl

Małe dzieci bardzo chętnie się bawią i jednocześnie są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Dzięki temu są one bardzo podatne na przyswajanie nowych rzeczy i uczenia się. Szczególnie, gdy ma to miejsce w czasie zabawy.

Sprawdźcie jakie zabawy będą najlepsze dla dwulatka.

Dlaczego zabawa z dwuletnim dzieckiem jest ważna?

Dwulatki są żywiołowe. Rozpiera je energia i chęć poznawania świata. W tym wieku dziecko zna już około 300 wyrazów i potrafi ich używać, a także budować z nich proste zdania. Dwulatek bez problemu potrafi ocenić co jest jego własnością i się jej domagać, gdy jej zabraknie. Podobnie z uczuciami. Dziecko w tym wieku uczy się je nazywać i wyrażać poprzez obserwację. Jest też towarzyskie. Jednak największą radość sprawia mu spędzanie czasu razem z rodzicami. To właśnie poprzez te zabawy możemy wspomóc rozwój malucha.

Jakie korzyści płyną z bawienia się rodzica z dwulatkiem?

Jakie powinny być zabawy z dwulatkiem?

Zabawy powinny aktywnie angażować dwulatka i skutecznie go zajmować. Jednocześnie powinny być one odpowiednie do wieku dziecka i jego dotychczas nabytych umiejętności. Ważne jest, aby wspierały rozwój dziecka. Więcej o tym jak ważne są zabawy dla dwulatków możecie przeczytać tutaj i jeszcze tu.

Ciekawi Was jakie zabawy będą dobre dla dwulatka?

Przedstawiamy poniżej kilka przykładów.

Kolorowy spacer

Jest zabawa pozwalająca na ćwiczenie pamięci i uczenia nazw kolorów. Będąc z dwulatkiem na spacerze (jednak zabawę tę można przeprowadzać w każdym miejscu) mówimy do dziecka „Widzę coś zielonego. Co to może być?”. Możemy również prowadzić tę zabawę na zasadzie zadawania zagadek, na przykład „Jest zielone i bardzo wysokie. Co to jest?”. Zadaniem dziecka jest wskazanie odpowiadającego opisowi przedmiotu.

Odbijanie balonu

Balon jest lekki, więc nie musimy martwić się o to, że dwulatek zrobi krzywdę sobie czy przedmiotom znajdującym się w jego otoczeniu. Piłka mogłaby wyrządzić wiele szkód, zwłaszcza w domu.

Samo odbijanie balonu nie jest zajęciem zbyt zajmującym, jednak można je dodatkowo utrudnić i urozmaicić. Możemy stworzyć własne zasady odbijania balonika, na przykład odbijamy balon wyłącznie palcami. Można również ułożyć kolejność w jakiej mamy odbijać balonik, na przykład, aby wygrać należy odbić balon najpierw noskiem, a następnie brodą.

Zgadnij co tu mam

Zabawa ta angażuje zmysł dotyku u dwulatka. W pudełku bądź pod kawałkiem tkaniny chowamy zabawkę lub przedmiot. Zadaniem dziecka jest odgadnąć co się tam chowa poprzez dotyk.

Rysujące nitki

Jednak nie tylko nitki sprawdzą się w tej zabawie. Równie dobrze swoją rolę spełnią sznurki, sznurowadła czy tasiemki. Zadaniem, tym razem rodzica, jest wykonanie na stole bądź dywanie wzoru z nitki, na przykład kwadratu czy koła. Dwulatek musi ten wzór później odtworzyć. Drugą możliwością jest, aby dać dziecku możliwość tworzenia dowolnych wzorów, a następnie nazywania ich.

jak bawić się z dwulatkiem - wildstory.pl
Czym zająć dwuletnie dziecko?

Klockowa wieża

Razem z dzieckiem budujemy z klocków tak wysoką wieżę, jak tylko potrafi. Jeśli wieża ta, nie runie w trakcie budowania, nagrodę stanowić będzie możliwość jej przewrócenia przez dwulatka. Wbrew pozorom, sprawi to dziecku ogromną radość, a ono samo będzie starało się jak najlepiej i stabilnie budować kolejne wieże.

Smakowite obrazy

Do tej zabawy potrzebne będą produkty spożywcze, które każdy ma w kuchni, czyli mąka lub makaron. Odrobinę tego rodzaju produktów rozsypujemy na stole lub w formie do ciasta i pozwalamy dwuletniemu dziecku rysować w nich dowolne obrazy. Jeśli coś pójdzie nie pomyśli dziecka lub maluch ukończy swoje dzieło, wystarczy jedynie przemieszać mąkę i rysowanie można zacząć od początku.

Powiedz mi co widzisz

Czytanie książek może szybko znudzić dwulatka. Gdy tak się stanie, nie przerywajmy zapoznania z książką, ale zaangażujmy dziecko do opowiadania tego co znajduje się na ilustracjach w książeczce. Zadawajmy również dziecku pytania dotyczące owych obrazków.

Naśladowanie

Dwuletnie dzieci uczą się poprzez naśladowanie swoich rówieśników, jak i rodzeństwa czy rodziców. Warto to wykorzystać. Usiądźmy naprzeciw dwulatka i sprawmy, aby powtarzała nasze ruchy. Zacznijmy od czegoś prostego, na przykład machania ręką i powoli zwiększajmy poziom trudności, kończąc na przysiadach czy wykonywaniu pajacyków.

Plastelina

Wykonajmy razem z dzieckiem obrazek czy nieskomplikowane figurki bądź kształty z plasteliny czy masy solnej. Możemy również spróbować zrobić za pomocą kartek papieru i plasteliny swego rodzaju książeczkę, a każda strona będzie inną historią. Nie muszą to być nie wiadomo jak ambitne twórczości. W zupełności wystarczy książeczka składająca się z czterech stron opowiadająca, na przykład o porach roku.

jak bawić się z dwulatkiem - wildstory.pl
Jakie zabawy pozwolą zaangażować i nauczyć czegoś nowego dwuletnie dziecko?

Zabawy pamięciowe

Najlepiej znane jako memo. Takie karty bez trudu możemy wykonać nawet samemu. Wystarczy wydrukować lub wykonać po dwa takie same obrazki (najlepiej, gdy będą przedstawiać rzeczy łatwe, za przykład posłużą nam kolory). W przypadku kolorów mogą to być kleksy kolorów. Zadaniem dziecka będzie dopasowanie kolorów w pary. Przy okazji możemy mówić nazwy kolorów na głos utrwalając w ten sposób dwulatkowi ich nazewnictwo. Wygrywa osoba, która dopasuje najwięcej obrazków w pary.

Świat wokół nas

Będąc w domu czy na spacerze skorzystajmy z idealnej okazji do nauki nowych rzeczy i ćwiczenia nazw, które dziecko już poznało. W tym celu można zrobić coś w rodzaju konkursu na to kto wymieni więcej nazw rzeczy z najbliższego otoczenia. W ten sposób powiększymy zasób słownictwa dziecka.

Lustrzane ćwiczenia

Stańmy z dzieckiem naprzeciw siebie i wskazujmy na sobie części ciała. Zadaniem dziecka jest ich nazwanie. Następnie następuje zamiana ról i teraz to dziecko wskazuje na sobie części ciała, a rodzic je nazywa. Dwulatek stopniowo oswoi się z nowymi nazwami i utrwali te już poznane.

Śpiewne ruchy

Czyli zabawy angażujące ruchowo przy jednoczesnym śpiewaniu. Większość osób pamięta ze swojego dzieciństwa zabawy takie jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Kółko graniaste”. Nie brak jednak tych trochę nowszych jak „Dwóm tańczyć się zachciało”.

Jeśli te zabawy to nadal zbyt mało to zachęcamy do obejrzenia poniższego filmiku:

Która z zabaw najbardziej przypadła Wam do gustu? Jakie zabawy pamiętacie ze swojego dzieciństwa?

Napiszcie w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here