Grzechotki dla niemowląt – jaką grzechotkę wybrać dla dziecka?

0
45
grzechotka dla niemowląt - jaką grzechotkę dla dziecka wybrać - wildstory.pl

Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny to jest to chwila wyjątkowa nie tylko dla rodziców, ale również dla reszty najbliższych im osób. Każdy wujek, ciocia czy dziadkowe prześcigają się w pomysłowości wyboru zabawek dla małego brzdąca i próbują wybrać tę najlepszą.

Uniwersalną i dość często wybieraną zabawką w takiej sytuacji są maskotki oraz grzechotki. I dzisiaj to właśnie o tym drugim rodzaju zabawek pomówimy. Chociaż wybór grzechotki mógłby się wydawać błahą decyzją to w rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Co więcej, możemy czuć się momentami przytłoczeni różnorodnością grzechotek dostępnych na rynku.

Dlatego też chcemy Wam pomóc podjąć decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej grzechotki.

Jak wybrać grzechotkę odpowiednią do wieku dziecka? Czym kierować się przy wyborze tego rodzaju zabawki?

Na te i inne pytania dotyczące grzechotek dla niemowląt znajdziecie odpowiedzi w naszym tekście, więc czytajcie dalej.

grzechotka dla niemowląt - jaką grzechotkę dla dziecka wybrać - wildstory.pl
Jakie są ceny grzechotek dla niemowląt i gdzie możemy je kupić?

Z jakimi rodzajami niemowlęcych grzechotek możemy się zetknąć?

Wbrew p­­­­ozorom, wybór grzechotek jest dość pokaźny i różnorodny. Spotkać możemy grzechotki o różnych kształtach i wykonane z różnorodnych tkanin, tworzyw sztucznych czy rodzajów drewna.

Z tego względu możemy wyróżnić takie rodzaje grzechotek dla niemowląt jak:

  • grzechotki plastikowe,
  • grzechotki drewniane,
  • grzechotki materiałowe,
  • grzechotki interaktywne,
  • grzechotki sensoryczne.

Najłatwiej natknąć się na grzechotki w jaskrawych i żywych kolorach. Kolorystyka ta nie jest zrządzeniem przypadku, a świadomym działaniem, ponieważ to właśnie tego rodzaju barwy przykuwają uwagę dzieci.

Jednak czym byłaby grzechotka bez wydawania jakichkolwiek dźwięków, prawda?

Również w tym aspekcie producenci wykazują się nie lada kreatywnością. Na rynku dostępne są bowiem grzechotki wydające tradycyjny dźwięk przypominający ten wydawany przez marakasy, jak i grzechotki z dzwoneczkami.

Wyjątkowym rodzajem grzechotek są grzechotki interaktywne oraz sensoryczne. Grzechotki interaktywne działają dzięki bateriom i pozwalają na odtwarzanie wgranych w zabawkę dźwięków, melodii bądź światełek.

Z kolei grzechotki sensoryczne oprócz wydawania dźwięków wspomagają jednocześnie rozwój zmysłu dotyku. Pojedyncza grzechotka tego rodzaju może być wykonana z kilku różnych materiałów lub posiadać skomplikowany kształt zmuszający niejako dziecko do manipulowania ową grzechotką w rączkach.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzechotkę dla dziecka?

Oczywistym jest, że wybrana przez nas zabawka powinna być bezpieczna dla dziecka. Z tego powodu w trakcie jej wyboru musimy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar grzechotki – zbyt duża zabawka będzie kłopotliwa do trzymania przez dziecko, możliwe, że niemowlę będzie je często wypuszczało z rączek, natomiast obecność zbyt małych elementów może sprawić, że niemowlę biorąc grzechotkę do buzi zakrztusi się, którąś z nich,
  • waga grzechotki – jeśli zabawka okaże się za ciężka to maleństwo może ją wypuszczać z rączek, najlepiej wybrać najlżejszą grzechotkę z możliwych, ponieważ zadowoli ona zarówno, 3 miesięczne dziecko, jak i roczniaka,
  • krawędzie grzechotki – ostro zakończone bądź nierówne i chropowate oraz pozadzierane krawędzie mogą stać się przyczyną skaleczeń u dziecka, z tego powodu najlepiej wybierać grzechotki, których krawędzie są lekko zaokrąglone,
  • kolorystykę grzechotki – zainteresowanie zabawką u dziecka pobudzą barwy jaskrawe i żywe, mile widziane są intensywne odcienie niebieskiego, zieleni, żółci, różu czy czerwieni.

Oczywistym jest, aby zwrócić również uwagę na rodzaj wybranej przez nas grzechotki. Ważną informacją jest także to, aby nie przyjmować grzechotek, które w przeszłości służyły innemu dziecku. Mogą być one podatne na kruszenie się czy łamanie. Fragmenty takich odłamków mogą być dla dziecka niebezpieczne, ponieważ bardzo łatwo je połknąć lub pokaleczyć.

Bogaty wybór grzechotek spełniających powyższe wymogi znajdziecie pod adresem chicco.pl/zabawki-grzechotki. Możecie również przekonać się o ogromie wyboru oraz różnorodności kształtów i barw tego rodzaju zabawek.

grzechotka dla niemowląt - jaką grzechotkę dla dziecka wybrać - wildstory.pl
Dobra grzechotka powinna posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, aby być pewnym, że grzechotka jest bezpieczna dla naszego dziecka?

Bezpieczna grzechotka, czyli jaka?

Zapewnienie dziecku należytego bezpieczeństwa to podstawa niezależnie od tego jaki rodzaj zabawki wybierzemy. Istotną kwestią jest wytrzymałość grzechotki. Niemowlęta potrafią ją wiele razy upuścić, a czasem nawet rzucić. Grzechotka powinna posiadać również odpowiednie atesty oraz informacje dotyczące wieku od jakiego niemowlę może z niej bezpiecznie korzystać. Możemy spotkać się z oznaczeniami 3m+, 6m+, 9m+, 12m+ czy 18m+. Pokazują one, od którego miesiąca życia dziecko może korzystać z zabawki.

Dziecko, które nie lubi grzechotek – czy to możliwe?

Owszem, możliwe. Dodatkowo, nie jest to w żadnym stopniu dziwne czy zaskakujące. Każdy ma swój własny gust, który kształtuje się już od najmłodszych lat. Pierwsze przejawy różnorakich upodobań możemy zobaczyć już u niemowląt.

Z tego powodu również nie wszystkie zabawki będą się dziecku podobać. Jednemu niemowlęciu nie będzie podobać się dźwięk wydawany przez grzechotkę, a innemu materiał z jakiego została ona wykonana. Jednak równie dobrze może zdarzyć się, że niemowlakowi podobać się będzie dosłownie każda grzechotka, niezależnie od tego jaki dźwięk wydaje.

Jak dobrać grzechotkę do wieku dziecka?

O tym, że należy dobrać grzechotkę odpowiednią do wieku dziecka już mówiliśmy. Pragniemy teraz nieco rozwinąć tę kwestię. Otóż grzechotki mogą różnić się swoją konstrukcją oraz materiałami z jakich zostały wykonane w zależności od tego dla dzieci w jakim wieku są one przeznaczone.

Grzechotki dla dzieci w wieku od 3 miesiąca życia posiadają najczęściej uchwyty na rączkę, ponieważ to właśnie w tym czasie niemowlę uczy się prawidłowego chwytu. Dzieciom powyżej 6 miesiąca życia powinny spodobać się grzechotki wyposażone w klawisze czy przyciski. Umożliwi to zabawce wspomaganie rozwoju małej motoryki u niemowląt. Z kolei w okresie ząbkowania, czyli powyżej 9 miesiąca życia idealna będzie grzechotka pełniąca również rolę gryzaka.

Jak czyścić grzechotki dla niemowląt?

Dokładny sposób czyszczenia grzechotki zależny jest od materiału z jakiego została ona wykonana oraz zaleceń producenta. Najłatwiej utrzymać w czystości grzechotki wykonane z plastiku. Możemy je najzwyczajniej w świecie umyć pod bieżącą wodą z płynem do naczyń.

Grzechotki wykonane z tkanin możemy wyprać w pralce lub ręcznie. Jednak ostatecznie zależy to również od konstrukcji zabawki. Jeśli materiałowa grzechotka zawiera w sobie jakikolwiek mechanizm to pranie może bezpowrotnie ją uszkodzić.

Najbardziej specyficzne do czyszczenia są grzechotki drewniane. Sposób ich wyczyszczenia zależy zarówno od rodzaju zabrudzenia, jak i tego w jaki sposób przed brudem została zabezpieczona zabawka.

Jednak najważniejszą kwestią jest to, aby zabawki tego typu czyścić regularnie.

grzechotka dla niemowląt - jaką grzechotkę dla dziecka wybrać - wildstory.pl
Zobacz co o grzechotkach dla niemowląt myślą inni rodzice i czym kierowali się oni wybierając grzechotkę dla niemowlaka

Jaką grzechotkę dla niemowlaka wybrać?

Grzechotkę, jak niemal każdą inną zabawkę należy dobierać indywidualnie do danego dziecka. O ile 3 miesięczne niemowlę będzie zainteresowane niemal każdą grzechotką, która ma żywe kolory i wydaje dźwięki, to w przypadku rocznego dziecka konieczne jest dobranie zabawki pod jego zainteresowania czy preferowane kolory.

Opinie

Rodzice największą uwagę zwracają na wygląd zabawki, jej wytrzymałość oraz zainteresowanie jakie wzbudza u dziecka. Ważnym aspektem jest również cena grzechotki. Równie ważną rzeczą jest też to jak wybrana przez nich zabawka leży w rączce i czy dziecko ma możliwość wygodnego trzymania grzechotki.

Największym wzięciem cieszą się grzechotki wykonane z plastiku lub materiału, które przypominają nieco maskotki. Można spotkać również grzechotki, które wykonane są zarówno z plastiku, jak i tkaniny. Ich wyjątkowość polega na tym, że mogą one pełnić rolę tradycyjnej grzechotki oraz przytulanki jednocześnie.

Producenci

Wśród producentów grzechotek dla niemowląt znajdziemy firmy takie jak Adamigo, Akuku, Alexis, Artyk, Baby Mix, BabyOno, Bajo, Bam Bam, Beaba, Bieco, B-Kids, Boon, Bright Starts, Brimarex, Canpol, Chicco, Clementoni, Djeco, Dromader, Dumel Discovery, Euro – Trade, Everearth, Fehn, Fisher – Price, Goki, Haba, HaPe, Heimess, Hencz, Hess, Hevea, Infantino, Janod, Jellycat, Jollein, Kaloo, La Millou, Lamaze, Lilliputiens, Little Dutch, Lullalove, Mam, Nuby, Nuk, Oball, Plan Toys, Playgro, Poofi, Pulio, Sassy, Sigikid, Smily, Tiny Love, Tolo, Tommee, Vulli czy Yookidoo.

Ceny

Koszt dziecięcej grzechotki zależy od jej wymiarów, rodzaju czy materiałów z jakich została wykonana i ich jakości. Ceny grzechotek zaczynają się od około 2 złotych, a kończą na około 180 złotych.

Jakie grzechotki mieliście będąc dziećmi, a jakie grzechotki posiada Wasze dziecko?

Jesteśmy ciekawi Waszych wyborów, więc pochwalcie się zakupionymi zabawkami tego rodzaju w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here